Sosyal Paylaşım Sitesi , Sosyal Ağ Sitelerinde Uzmanız

Şu sıralar üzerinde çalıştığımız projemiz BURAYI TIKLAYIP GÖREBİLİRSİNİZ ... Bu yazılımımız Drupal değildir özgün PHP kodlardır. Çok yakında Açılacak ve Yeni bir ses getirecektir. En azından Öyle umuyoruz ... İnternette hiç bir fikrin tutma garantisi yoktur unutmamak gerek :)

Community Plumbing (Topluluk tesisatçısı) Drupal toplulukları bir araya getirmeyi hedef almış bir sistemdir bu yüzden sosyal ağlar (Social Network) konusunda uzmandır. Drupal ile bir sosyal ağ sitesi oluşturabilmeniz için ihtiyacınıza göre birden çok modül kurmanız gerekmektedir. Drupalin sitesinde sosyal ağ için gereken bir çok modül sıralanmıştır buradan da bakabilirsiniz. http://drupal.org/node/206724 En başta, drupal kullanmak isteyenlerin genel anlamda kullanmaları gereken ilk 10 eklentiyi yazmak gerekirse; Administration menu: Drupal'in zor yönetim arayüzünden baş etmeye çalışmaktan bıktıysanız, Drupal'de yeniyseniz mutlaka bu eklentiyi kullanmalısınız arkadaşlar. Fark edeceksiniz ki zamandan büyük oranda tasarruf edeceksiniz. Views: İçeriklerinizi, kullanıcılarınızı, yorumları, kategorileri ve dahasını istediğiniz şartlara ve özelliklere göre listelemenizi sağlar. Bir nevi tek satır Sql yazmadan tablolarınızdan Select yapmanızı sağlar. Oluşturduğunuz görünümleri istediğiniz adreslerde gösterebilirsiniz. Content Construction Kit (CCK) Özel içerik tipleri oluşturarak kullanıcılarınızdan istediğiniz formatlarda veri almanızı sağlar. Bu içerikleri de yine views yardımı ile gösterebilirsiniz. CCK'da bir nevi size yine tek satır Sql kodu yazmadan Insert ve Update yapmanızı sağlar. Ayrıca veritabanında fieldları da yine sizin belirleyeceğiniz isimlere göre kendisi oluşturur. Imagecache: Bu modül ile içeriklerde ya da galerilerdeki resimleri istediğiniz boyutlarda otomatik olarak biçimlendirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse her yazı için bir resim ataması yapmak istiyorsunuz ve bu resmin kısa görünümde farklı boyutta normal görünümde farklı boyutta olmasını, aynı zamanda orjinal boyuttaki resmin de korunmasını istiyorsanız bu işi ImageCache yapıyor. ImageCache'i profile resimleri için de kullanabiliyorsunuz. ImageCache'i kurabilmek için ImageApi modülünün de kurulu olması gerekiyor. Image API: ImageAPI eklentisi Drupal'de imagefield eklntisini kullanmanız için geçerlidir. FileField: File field, Drupal'de dosya alanı açmamıza yarayan bir eklentinin. Bu eklentiyi kullanabilmek için CCK Eklentisine ihtiyacınız var. İçerik türlerinizde dosya alanı açabilir, kendinize ait bir dosya barınırma alanı, dosyalar alanı oluşturabilirsiniz.Aynı zamanda dosyanın boyunu, türünü, içeriğini seçerek çok gelişmiş dosya indirme uygulamaları yapbilirsiniz Token modulü anaç bir modüldür. Bir çok eklentinin çalışabilmesi için gereklidir. Bu modül sayesinde; çeşitli sistem değişkenleri kolayca kullanılabilir. Örnek olarak [userraw] parametresi ile aktif kullanıcının kullanıcı adını kısa yoldan alınabilir. Pathauto: Yazılarınıza, kategorilerinize ve üyelerinize özel adresler oluşturmak istiyorsanız bu modülü kullanmalısınız. Örneğin; her üyenizin profil soyfasının adresinin siteadı/uyeadi şeklinde olmasını, bloglarının da siteadi/uyeadi/blog şeklinde olmasını ayarlayabiliyorsunuz. Pathauto'yu kullanabilmek için sisteminizde Token modülünün kurulu olması gerekiyor.

External Links: Bilindiği gibi Drupal'de menülerde öğeleri "_blank" modunda açmak oldukça zor. Bunun için yazılmış güzel bir eklenti. KEsinlikle tavsiye ediyorum. Kullanmalısınız.

Captcha: Web formlarında formu dolduranın insan ya da bot olduğunu ayırt etmek için kullanılan bir kontrol/test yöntemidir. Captcha ile bot tarafından gönderilen içerikler bloke edilerek, sitenizin botlar tarafından otomatik olarak gönderilen reklam içerikli veya anlamsız (spam) mesajlarla dolmasının önüne geçilmeye çalışılır. Sosyal Ağ sitemde gerekli görüp kurduğum eklentiler:

User Relationships: Kullanıcılar arası arkadaş,sevgili ve v.b. ilişkiler tanımlayabilmek için kullanılan eklentidir. site_user_list: Kullanıcıları listelemenize yarayan bir eklentidir.

Private Messages: Kullanıcılar arası özel mesajlaşmayı sağlayan bir eklentidir.

PmGrowl: Bu eklenti ile yeni mesaj geldiğinde siteyi gezerken bir bildirim olarak kullanıcıya bildirilmekte. Facebook bildirimlerine tam benzemesede işlevselliği açısından aynı işi yapmaktadır. Organic Groups: kullanıcılarınızın kendi topluluklarını oluşturmalarına olanak sağlar.

Böylece sitenize Facebook'tekine benzer kullanıcı grupları sistemi ekleyebilirsiniz. Topluluklar, kullanıcıların üye olabilecekleri, kendi anasayfasını içeren içerik türleridir. Topluluk anasayfalarında, topluluğa özel blog, forum konusu, haber, makale ve diğer içerikler yayınlanabilir. Her topluluk için, toplulukla ilgili istatistik ve bazı linklerin yer aldığı bir blok da sunulmaktadır. Backup and Migrate: phpmyadmin veya site yönetim panelini (cPanel, Plesk, vs.) kullanmadan siteniz üzerinden veritabanı yedeği alma ve geri yükleme imkanı sunuyor.

CTools : (chaos-tool-suite) Panels: Eğer sitenizde her yazının standart olarak alt alta yani tek kolonlu değilde , Üstte bir sütun , altında 2 sütunlu bölüm , onun altında da yine tek sütun - 3 kolonlu - 2 kolonlu - Üstte bir , altında 3, onun altında da yine bir kolonlu gibi seçeneklerle içeriklerinizi görüntületmek istiyorsanız Panels modülünü tavsiye ederim.

Content Profile: içerik bakımından zengin üye profilleri oluşturmak için kullanılır.

Advanced Profile Kit: Bu eklenti aslında tek başına fazla bir işlevi olmayan, ama çok faydalı diğer eklentiler arasındaki bağlantıyı kuran bir modül. APK'dan tam randıman alabilmek içinbio, CCK, Panels, Views eklentileri gerekli. Bunların yanında bunlara entegre olabilen eklentileri (private messages, buddy list, user stats, user badges, user titles vd) kurarak kullanıcıların profil sayfalarına istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Author Pane: İçerikleri yazanlar hakkında ayrı bir blok göstermek istersen author pane eklentisini kullanmalıyız. Eklenti ile beraber kullanıcılar için kullanılan tüm eklenti bilgileri yazar bloğunda gösteriliyor.

Imagecache Profiles: sitenizde tutarlı kullanıcı profil resimleri ayarlamanızı sağlar ve kullanıcı profil sayfalarında avatarları, düğümleri ve yorum farklı bir boyut sağlar.

Menu Per Role: Menülere yetki vermenizi sağlar.

Advanced Forum: Daha güzel görünümlü ve ayrıntılı forum oluşturmak için kullanacağınız güzel bir eklenti.

Node Gallery: Düğüm Sistemini kullanarak kullanıcıların daha güçlü ve kullanışlı Fotoğraf albümlerini oluşturabilmesini sağlar.

Node Gallery USer Profile: Node Gallery eklentisini kullanarak her kullanıcının kendi Fotoğraf galerisini oluşturmasını sağlar.

QTChat: acebook stilinde, kurulumu basit bir chat eklentisi.

FCKeditor: İnternet tarayıcılarından ;Internet Explorer 5.5+, Firefox 1.0+, Mozilla 1.3+, Netscape 7+, Opera 9.5+ (FCKeditor 2.5+), Safari 3.0+ (FCKeditor 2.5+) destekleyen güzel bir editör.

User Points: Kullanıcıların site içindeki aktivitelerine göre değerlendirilmelerini ve puanlara sahip olmalarını sağlar. Bu sayede istediğiniz puanlara sahip kişileri istediğiniz rollere atayabilirsiniz.

PrivateMsg: Üyelerinizin arasında Mesaj Kutusu mantığıyla çalışan bir haberleşme / mesajlaşma sistemi sağlamak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Organic Groups: Kullanıcılarınızın kendi topluluklarını oluşturmalarına olanak sağlar. Böylece sitenize Facebook'tekine benzer kullanıcı grupları sistemi ekleyebilirsiniz. Topluluklar, kullanıcıların üye olabilecekleri, kendi anasayfasını içeren içerik türleridir. Topluluk anasayfalarında, topluluğa özel blog, forum konusu, haber, makale ve diğer içerikler yayınlanabilir. Her topluluk için, toplulukla ilgili istatistik ve bazı linklerin yer aldığı bir blok da sunulmaktadır. Profile Plus: Kullanıcı profillerinin aranabilir olmasını sağlar. Daha bir sürü ihtiyacınız olan, istediğiniz özellikler koyabilirsiniz. Bunun için eklentilere şuradan ulaşabilirsiniz: http://drupal.org/node/206724 Kullanımı ile ilgili veya kurulumu ile ilgili sorun yaşayan arkadaşlar yorum olarak sorularını sorarlarsa sevinirim.