Sanal Pos Almak İçin Neler Gerekli ?

Merhaba arkadaşlar
 
Birçok kişinin merak ettiği soruya açıklık getirelim istedik.Sitenizi tamamladınız satışa başlayacaksınız ama kredi kartı ile ödeme almak için neler gerekli ne yapılmalı bilmiyorsunuz.Cevaplar aşağıda..
 
Öncelikle kredi kartı ile ödeme almak için mutlaka ve mutlaka şirket olmalısınız.Şahıs yada Limited önemi yok.Vergi mükellefi olun  yeter.
 
Eğer bu konuda sorunumuz yok ise, kredi kartı ile ödeme almak için karşımıza iki seçenek çıkmakta.
 
Bunlardan ilki
Türkiye’deki bankalardan sanal pos almak,
 
Biraz açalım bu konuyu, öncelikle hangi bankalar ile çalışıyorsanız şubenize giderek müşteri temsilcinize başvurun.Sizden gerekli evrakları talep edecek ve işlemlerinizi başlatacaktır.Fakat bizlmeniz gereken ayrıntı var.Örneğin Bonus kart ile alışveriş yapan müşteriniz İş Bankasından aldığınız sanal pos ile taksitli işlem yapamaz.Yani taksitli işlemler için her bankadan ayrı sanal pos almak gerekmektedir.Konuyu dağıtmadan bankanıza gerekli evrakları ilettiğinizde, sanal pos departmanı diyelim sitenizi incelemeye girer.
 
Peki sitenizde neleri incelerler ;
 
  • SSL Sertifikası (3D sanal poslarda bazı bankalar gerek duymamaktadır.)
  • Bilgi sayfalarınız.(Hakkınızda, Satış Sözleşmesi, İptal İade Koşulları, Kargo ve Teslimat Bilgileri vs.)
  • Sitenizin satışa hazır ve ürünlerin girilmiş olması
  • Sitenizde Master Card ve Visa logolarının yer alması
  • Kullanacağınız bankanın sanal pos modülü sitenizde yüklü olmalı
  • Son olarak sipariş sırasında müşteriye Mesafeli satış sözleşmesi gösterilmesi ve onaylatılması
 
Eğer bu eksikleri tamamlamış iseniz ve banka ile ilgili bir sıkıntınız yok ise Sanal posunuzu kısa zamanda aktif eder ve size gerekli bilgileri iletirler.Sonrasında bu bilgileri opencart sitenizdeki sanal pos yazılımına girerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.
 
Gelelim diğer seçeneğe
Biliyorsunuz son yıllarda kredi kartı ile ödeme alma seçenekleri yeni açılan online tahsilat firmaları sayesinde kolaylaştı.Şu an Türkiye’de en çok kullanılanlar Payu, İpara ve İyzico.Peki nasıl çalışır bu firmalar.
İlk seçenekteki gibi her bankadan ayrı pos alma olayını ortadan kaldırarak kullanıcıyı yüksek yıllık ödeme ve komisyon derdinden kurtarmalı pozitif olsada banka poslarındaki avantajlardan yararlanamamak eksi olarak değerlendirelebilir.Konuda İyzico yu örnek alalım.
İyzico ile anlaşma yaparak sitenizden kredi kartı ile satış yaparken size sunduğu avatajlar,
6 Bankanın sanal posu ve bu bankalara taksitli satış seçeneği
Düşük Komisyon oranları
Bankalara ödedediğiniz yıllık pos ücretini ödemiyorsunuz
Bunlara ekstra olarak sahtecilik kontrolü sağlamakta
Site içinden ödeme alabilmekte. Sanal pos gibi ve İyzico nun bu işlemler için başlangıç ücreti istememesi
Diğer firmalarda hemen hemen aynı şartları sağlamakta.Peki bu firmalar ile çalışmak için neler gerekli onlara değinelim.
Aslında bankadan sanal pos almak için gereken şartların aynıları bu firmalar içinde geçerli.Sadece bankaya gitmenize gerek yok.Siteniz hazırsa İyzico ya üye olarak istenilen evrakları göndermeniz ve süreci başlatmanız yeterli. Ortalama 1 Hafta içinde değerlendirme sonuçlanır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.
 
Teşekkürler : gbayraktar