Buradasınız

Televizyon Temizlik ve Bakım Yöntemleri ! LCD ve LED Ekranlar Nasıl Temizlenir?

Sponsorlu Bağlantılar

Televizyon Temizlik ve Bakım Yöntemleri ! LCD ve LED Ekranlar Nasıl Temizlenir ? Günümüzde artık hemen herkesin evinde en az bir adet LCD ya da LED ekran mevcut. Televizyonlar, bilgisayar monitörleri ya da laptop ekranlarımız LCD teknolojisi ile üretilmiş ürünler olmaya başladı. Teknolojik ürünlerin kısa zamanda piyasa rekabetinden dolayı fiyat düşüşleri yaşaması ulaşılabilirliklerini de arttırmış oldu.

LCD ve LED Ekranlar Nasıl Temizlenir ? ANTALYA TELEVİZYON TAMİR SERVİSİ olarak sizlerle bu konuyu paylaşacağız :

LED ekranlar da aslında LCD ekrandır, sadece aydınlatma sistemleri farklıdır. Bu sebeple her ikisinin de temizliğinde aynı yöntemlere dikkat etmelisiniz. Kullanımları oldukça keyifli olan bu ürünlerin her ileri teknoloji ürün gibi eskilerine oranla daha hassas oldukları da bir gerçek. Taşınmalarında, kullanım esnalarında, temizliklerinde kısacası her zaman dikkatli davranılması gereken bu ürünler hayatımıza bambaşka bir boyut kazandırdı.

LCD ekranların yüzeyi cam değil çizilmeye karşı hassas yapıda bir malzemedendir. Kullanımları oldukça keyifli olan bu ürünlerin temizlik aşamalarında neler yapmalısınız ve nelere dikkat etmelisiniz sıralayalım;
 
LCD ekran televizyonların ve monitörlerin yüzeyinde parlamayı engellemek amacı ile oluşturulmuş yüzey kir tutmasını kısmen engeller. Ancak uzun süre temizlenmeyen LED ya da LCD ekranlarda toz tabakası ya da parmak izleri oluşabilir. Laptop ekranı ise kirlenmeye daha müsaittir. Ekranına her dokunduğunuzda izler kalacak ve çirkin bir hal alacaktır. Bu nedenle dokunmamaya dikkat edilmeli ve periyodik olarak temizlenmelidirler.
LCD ekran üzerinde yapışmış bir leke varsa temizliğe oradan başlayın. Lekeyi çok bastırmadan ve fazla dağıtmadan temizlemelisiniz.
LCD ekranlar çizilmeye oldukça hassastırlar bu nedenle de temizlik için kullandığınız bezin yapısı çok önemlidir. Mikrofiber bezler ya da mikrofiber bez bulamıyorsanız yüzde yüz pamuktan imal edilmiş kumaşlar tercih edilmelidir. Ekranı temizlemek için kesinlikle kağıt peçete kullanmayın. Ekran üzerinde çiziklerin oluşmasına sebep olabilirsiniz.
Temizlik için sıradan bir temizlik ürünü kullanmak doğru olmaz. Özellikle amonyak içeren temizlik malzemeleri LCD ekranınıza kalıcı zararlar verebilir. Temizleyeceğiniz yüzey çok kirli değilse su ile nemlendirilmiş bezler tercih edilmelidir. Daha derinlemesine bir temizlik için LCD ekran temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Son yıllarda teknoloji mağazalarından kolayca bu temizlik ürünleri temin edilebilmektedir.
LCD ekranınızın daha geç tozlanmasını istiyorsanız bu amaçla üretilmiş olan anti-statik temizlik malzemelerinden edinebilir ve temizlik yaparken bunları kullanabilirsiniz. Bu malzemeler LCD ekran yüzeyinde oluşan statik kuvvetin tozları çekmesini azaltacaktır.
Günümüzde telefonların çoğu dokunmatik ekranlıdır. Çabuk kirlenmeye müsait olan telefon ekranlarının temizliğini de anti-statik temizlik spreyi ve mikrofiber bezle yapmalısınız.
 
LCD ekran temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar;
 
  • Temizliğe başlamadan önce cihazı kapatınız ve cihazın fişini mutlaka çekiniz.
  • Temizlik yaparken LCD ekrana bezi yumuşak hareketlerle sürünüz. Mikrofiber bez kullanıyor olsanız bile sert uygulamalar ekrana zarar verebilir.
  • Temizlik malzemenizi LCD ekrana sıkmanız doğru olmaz. Bunun yerine temizlik yapacağınız beze sıkıp bez ile birlikte LCD ekranınıza uygulamanız gerekir.
  • Temizlik esnasında cihazın elektronik aksamına su kaçmasından kaçınınız ve bezinizi çok sulu kullanmayınız.
  • Temizlik bittikten sonra LCD ekranınızın kurumasını bekleyiniz.
  • Cihazınızı çalıştırmadan önce LCD ekranınızın tamamen kuruyup kurumadığını kontrol ediniz.
Teknoloji Rehberi
Blog
İlan Tarihi: 8 Ekim, 2018 - 09:34