Merve Kavakçı kimdir

İnancının arkasından giden, başörtüsünün altında taşıdığıyla birçok şey başaran akademisyen, siyasetçi Merve Kavakçı’nın hayat hikayesidir.

Başörtüsü sorunu denilince Türkiye’de akla gelen ikonik isim, inandıkları uğruna savaşmayı seçen kadın, Merve Kavakçı.
Ailesinden aldığı meşaleyi soluk almadan oradan oraya sürükleyerek götürdü. Belli ki öğrendiğin şeyler uğruna savaş, bazen insana aileden kalan bir miras gibiydi. Merve de anne ve babasının savaşını bir nevi devam ettirdi.
Çocukken bunca şey yaşayacağını ya da ikonik bir şekilde bir nesneyle bağdaşacak bir adının olacağını elbette bilmiyordu. Ama bir dönemin, kadının kafasının içindekiler değil de dışında ne taşıdığıyla ilgilenişi, işte bu hayat hikayesini doğurdu…

Çocukluğu
Merve, 19 Ağustos 1968’de Ankara’da, Alman Dili ve Edebiyatı Uzmanı Gülseren Gülhan ve Gürcü asıllı İslam Hukuku Profesörü Yusuf Ziya Kavakçı’nın kızı olarak doğdu. Anne babası ona Merve Safa Kavakçı adını vermişti.

1970’li yıllarda babası Yusuf Bey, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı olarak görev yapıyordu. Erzurum’da yaşıyorlardı ve Merve’nin de çocukluğu burada geçecekti.

Annesi Gülseren Hanım da yine eşiyle aynı üniversitede çalışıyordu. 1974’ten sonra üniversitelerde ilk türban eylemleri başladığında Merve’nin anne ve babası ön saflarda yer aldı. İşte bu zamanlarda Gülseren Hanım, türbanıyla tepkileri üzerine çekince istifa etti. Merve de tüm bu sorunların gölgesinde ve her şeyin içinde bir çocukluk geçiriyordu.

Yusuf Bey cephesinde de işler pek iyi gitmedi. Yetkisini keyfi kullandığı gerekçesiyle dekanlık görevine son verildi ve Yusuf Bey, 1982’de üniversiten de istifa ederek Amerika’ya yerleşti.

Şu anda halen Islamic Association of North Texas’da görev yapıyor.

Eğitim hayatı
İlk ve orta öğretimini çocukluğunu geçirdiği Erzurum’da tamamladıktan sonra TED Ankara Koleji’ne gitti. Üniversite tercihi ise, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi oldu.

Ancak üniversite hayatı sadece 2 yıl sürdü. Çünkü Merve, başörtüsü yasağı sebebiyle okuldan ayrıldı. Daha sonra babasının yanına, Amerika’ya gitti ve burada Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Haber Rehberi
Blog
Yandex.Metrica