Karaalioğlu Parkı Tanıtımı ve Sanal tur

Sponsorlu Bağlantılar

Karaalioğlu park alanının bir kısmının mülkiyeti “Karaalioğlu” isimli bir şâhısa, bir kısmı da İl Özel İdaresi’ne aitti.
Vali Haşim İşcan parka “Karaalioğlu” ismini vermek suretiyle bahçe sahibi ile kamulaştırma sorunu çözdü.Antalya Kent Müzesi’nin “Karaalioğlu Parkı” üzerine araştırmaları var. “Karaalioğlu Parkı” ile ilgili hazırlanan kitapta şu bilgiler veriliyor: “20. Yüzyılın ilk yıllarına gelinceye değin Karaalioğlu Bahçesi bir mesire yeriydi. Bahçenin Yenikapı tarafında, sırasıyla Leski Kahvehanesi, Attalos Kulübü, Nocera Sineması, Rum Cemaati’ne ait AgiaPantaleimon Kilisesi ve Rum Mezarlığı bulunuyordu. Leski Kahvehanesi Cumhuriyetin ilk yıllarında Vatan Kıraathanesi, Nocera Sineması ise Leyla Sineması adını almış. AgiaPantaleimon Kilisesi de Türk Ocağı binası olarak kullanılmıştır.
Sanal Tur: 
Karaalioğlu Bahçesi’nin modern bir parka dönüşümü ise 1930’lu yılların başlarına rastlamaktadır. İpekçilik Mektebi’nin temelleri 1929 yılında atılmış, Ağustos 1930’da çifte yolun inşaatı bitmiş ve yine 1930 yılında bahçeye bir çocuk parkı yapılmıştır. Bununla birlikte Karaalioğlu Bahçesi 1930’lu yılların başlarında bile çitlembik ağaçlarıyla çevrili bir mesire yeriydi. 27 Şubat 1931 tarihinde bahçenin içine Gazi Bulvarı açılmış, 1934 yılında da Böcekçilik Mektebi’nin yanına İpekböcekçiliği İstasyonu inşa edilmişti. 1931 yılında ise Halkevi binasının (şimdiki Büyükşehir Belediye Binası) temelleri atıldı. Haşim İşcan’ın Valiliği döneminde, 14 Ağustos 1940 tarihinde kurulan “Antalya’yı Güzelleştirme ve Tanıtma Cemiyeti”nin öncülüğünde 2 Mart 1941 tarihinde, modern park çalışmaları başlatıldı. Üç sene süren çalışmalar sonrasında Karaalioğlu Bahçesi, “İnönü Parkı” adıyla 29 Nisan 1943 tarihinde hizmete girdi. Park 140 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Parkın içinde, denize doğu-batı yönünde, birbirine paralel üç cadde bulunmakta ve bu caddeler deniz kıyısında üç seyir terası ile sonlanmaktadır. 1970’lerin sonlarında park içinde bazı özel heykel çalışmaları gerçekleştirilmiştir." Antalya Şehir merkezinde Gezilecek Yerler, Gezilecek Yerler, Antalya Gezilecek Yerler
Turizm / Seyahat Rehberi

- Advertisement -

Yandex.Metrica